Full List Of Grammy Nominations 2022


Full list of Grammy nominations 2022
Leave the door open for some surprising snubs as the nominations for the 2022 Grammy Awards have been announced.

In adherence to strict safety protocols amid the COVID-19 pandemic, the Recording Academy revealed the nominations for the 64th Grammys show during its second-annual virtual livestream event on Tuesday morning from the Grammy Museum in Los Angeles.

“It’s been a year of unprecedented, transformational change for the Recording Academy,” Recording Academy CEO Harvey Mason Jr. said in April. “I’m immensely proud to be able to continue our journey of growth with these latest updates to our awards process.”

This year, the Recording Academy eliminated nominations review committees in general and genre fields, meaning winners will now be determined by a majority, peer-to-peer vote of Recording Academy voting members.

“This is a new academy, one that is driven to action and that has doubled down on the commitment to meeting the needs of the music community,” said Mason. “While change and progress are key drivers of our actions, one thing will always remain — the Grammy Award is the only peer-driven and peer-voted recognition in music. We are honored to work alongside the music community year-round to further refine and protect the integrity of the awards process.”

Two brand-new categories will also debut at the 2022 Grammy Awards show: Best Global Music Performance (Global Music Field) and Best Música Urbana Album (Latin Music Field).

The total current number of Grammy Award categories now stands at a whopping 88.

“Music’s biggest night” will take place on Monday, Jan. 31, 2022, live from the soon-to-be renamed Staples Center in Los Angeles. CBS will broadcast the ceremony and it will be available to stream live on Paramount+.

Here are the nominees for the 64th Grammy Awards, which will be updated as they are announced.

Record of the Year

“I Still Have Faith in You,” Abba

“Freedom,” Jon Batiste

“I Get a Kick Out of You,” Tony Bennett & Lady Gaga

“Peaches,” Justin Bieber featuring Daniel Caesar & Giveon

“Right on Time,” Brandi Carlile

“Kiss Me More,” Doja Cat Featuring SZA

“Happier Than Ever,” Billie Eilish

“Montero (Call Me By Your Name),” Lil Nas X

“Drivers License,” Olivia Rodrigo

“Leave the Door Open,” Silk Sonic

Album of the Year

“We Are,” Jon Batiste

“Love for Sale,” Tony Bennett And Lady Gaga

“Justice (Triple Chucks Deluxe),” Justin Bieber

“Planet Her (Deluxe),” Doja Cat

“Happier Than Ever,” Billie Eilish

“Back of My Mind,” H.E.R.

“Montero,” Lil Nas X

“Sour,” Olivia Rodrigo

“Evermore,” Taylor Swift

“Donda,” Kanye West

Song of the Year

“Bad Habits,” Fred Gibson, Johnny Mcdaid and Ed Sheeran, Songwriters (Ed Sheeran)

“A Beautiful Noise,” Ruby Amanfu, Brandi Carlile, Brandy Clark, Alicia Keys, Hillary Lindsey, Lori Mckenna, Linda Perry and Hailey Whitters, Songwriters (Alicia Keys & Brandi Carlile)

“Drivers License,” Daniel Nigro and Olivia Rodrigo, Songwriters (Olivia Rodrigo)

“Fight for You,” Dernst Emile Ii, H.E.R. and Tiara Thomas, Songwriters (H.E.R.)

“Happier Than Ever,” Billie Eilish O’connell and Finneas O’connell, Songwriters (Billie Eilish)

“Kiss Me More,” Rogét Chahayed, Amala Zandile Dlamini, Lukasz Gottwald, Carter Lang, Gerard A. Powell Ii, Solána Rowe and David Sprecher, Songwriters (Doja Cat Featuring Sza)

“Leave the Door Open,” Brandon Anderson, Christopher Brody Brown, Dernst Emile Ii and Bruno Mars, Songwriters (Silk Sonic)

“Montero (Call Me By Your Name),” Denzel Baptiste, David Biral, Omer Fedi, Montero Hill and Roy Lenzo, Songwriters (Lil Nas X)

“Peaches,” Louis Bell, Justin Bieber, Giveon Dezmann Evans, Bernard Harvey, Felisha “Fury” King, Matthew Sean Leon, Luis Manuel Martinez Jr., Aaron Simmonds, Ashton Simmonds, Andrew Wotman Aand Keavan Yazdani, Songwriters (Justin Bieber Featuring Daniel Caesar and Giveon)

“Right on Time,” Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth and Tim Hanseroth, Songwriters (Brandi Carlile)

Best New Artist

Arooj Aftab

Jimmie Allen

Baby Keem

Finneas

Glass Animals

Japanese Breakfast

The Kid Laroi

Arlo Parks

Olivia Rodrigo

Saweetie

Best Pop Solo Performance

“Anyone,” Justin Bieber

“Right on Time,” Brandi Carlile

“Happier Than Ever,” Billie Eilish

“Positions,” Ariana Grande

“Drivers License,” Olivia Rodrigo

Best Pop Duo/Group Performance

“I Get a Kick Out of You,” Tony Bennett and Lady Gaga

“Lonely,” Justin Bieber and Benny Blanco

“Butter,” BTS

“Higher Power,” Coldplay

“Kiss Me More,” Doja Cat featuring SZA

Best Traditional Pop Vocal Album

“Love for Sale,” Tony Bennett and Lady Gaga

“’Til We Meet Again (Live),” Norah Jones

“A Tori Kelly Christmas,” Tori Kelly

“Ledisi Sings Nina,” Ledisi

“That’s Life,” Willie Nelson

“A Holly Dolly Christmas,” Dolly Parton

Best Pop Vocal Album

“Justice (Triple Chucks Deluxe),” Justin Bieber

“Planet Her (Deluxe),” Doja Cat

“Happier Than Ever,” Billie Eilish

“Positions,” Ariana Grande

“Sour,” Olivia Rodrigo

Best Dance Recording

“Hero” — Afrojack & David Guetta

“Loom” — Oalufur Arnalds Featuring Bonobo

“Before” — James Blake

“Heartbreak” — Bonobo & Totally Enormous Extinct Dinosaurs

“You Can Do It” — Caribou

“Alive” — Rüfüs Du Sol

“The Business” — Tiësto

Best Dance/Electronic Album

“Subconsciously” — Black Coffee

“Fallen Embers” Illenium

“Music Is The Weapon (Reloaded) — Major Lazer

“Shockwave” — Marshmello

“Free Love” — Sylvan Esso

“Judgment” Ten City

Best Contemporary Instrumental Album

“Double Dealin’” — Randy Brecker And Eric Marienthal

“The Garden” — Rachel Eckroth

“Tree Falls” — Taylor Eigsti

“At Blue Note Tokyo” — Steve Gadd Band

“Deep: The Baritone Sessions, Vol. 2” — Mark Lettieri

Best Rock Performance

“Shot in the Dark,” AC/DC

“Know You Better (Live From Capitol Studio A),” Black Pumas

“Nothing Compares 2 U,” Chris Cornell

“Ohms,” Deftones

“Making a Fire,” Foo Fighters

Best Metal Performance

“Genesis,” Deftones

“The Alien,” Dream Theater

“Amazonia,” Gojira

“Pushing the Tides,” Mastodon

“The Triumph of King Freak (A Crypt of Preservation and Superstition),” Rob Zombie

Best Rock Album

“Power Up,” AC/DC

“Capitol Cuts – Live From Studio A,” Black Pumas

“No One Sings Like You Anymore Vol. 1,” Chris Cornell

“Medicine at Midnight,” Foo Fighters

“McCartney III,” Paul McCartney

Best Rock Song

“All My Favorite Songs,” Rivers Cuomo, Ashley Gorley, Ben Johnson and Ilsey Juber, Songwriters (Weezer)

“The Bandit,” Caleb Followill, Jared Followill, Matthew Followill and Nathan Followill, Songwriters (Kings of Leon)

“Distance,” Wolfgang Van Halen, Songwriter (Mammoth Wvh)

“Find My Way,” Paul McCartney, Songwriter (Paul McCartney)

“Waiting on a War,” Dave Grohl, Taylor Hawkins, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett and Pat Smear, Songwriters (Foo Fighters)

Best Alternative Music Album

“Shore,” Fleet Foxes

“If I Can’t Have Love, I Want Power,” Halsey

“Jubilee,” Japanese Breakfast

“Collapsed in Sunbeams,” Arlo Parks

“Daddy’s Home,” St. Vincent

Best R&B Performance

“Lost You,” Snoh Aalegra

“Peaches,” Justin Bieber featuring Daniel Caesar and Giveon

“Damage,” H.E.R.

“Leave the Door Open,” Silk Sonic

“Pick Up Your Feelings,” Jazmine Sullivan

Best Traditional R&B Performance

“I Need You,” Jon Batiste

“Bring It on Home to Me,” BJ The Chicago Kid, PJ Morton and Kenyon Dixon featuring Charlie Bereal

“Born Again,” Leon Bridges featuring Robert Glasper

“Fight for You,” H.E.R.

“How Much Can a Heart Take,” Lucky Daye featuring Yebba

Best Progressive R&B Album

“New Light,” Eric Bellinger

“Something to Say,” Cory Henry

“Mood Valiant,” Hiatus Kaiyote

“Table for Two,” Lucky Daye

“Dinner Party: Dessert,” Terrace Martin, Robert Glasper, 9th Wonder and Kamasi Washington

“Studying Abroad: Extended Stay,” Masego

Best R&B Song

“Damage,” Anthony Clemons Jr., Jeff Gitelman, H.E.R., Carl McCormick and Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)

“Good Days,” Jacob Collier, Carter Lang, Carlos Munoz, Solána Rowe and Christopher Ruelas, songwriters (SZA)

“Heartbreak Anniversary,” Giveon Evans, Maneesh, Sevn Thomas and Varren Wade, songwriters (Giveon)

“Leave the Door Open,” Brandon Anderson, Christopher Brody Brown, Dernst Emile II and Bruno Mars, songwriters (Silk Sonic)

“Pick Up Your Feelings,” Denisia “Blue June” Andrews, Audra Mae Butts, Kyle Coleman, Brittany “Chi” Coney, Michael Holmes and Jazmine Sullivan, songwriters (Jazmine Sullivan)

Best R&B Album

“Temporary Highs in the Violet Skies,” Snoh Aalegra

“We Are,” Jon Batiste

“Gold-Diggers Sound,” Leon Bridges

“Back of My Mind,” H.E.R.

“Heaux Tales,” Jazmine Sullivan

Best Rap Performance

“Family Ties” — Baby Keem ft. Kendrick Lamar

“Up” — Cardi B

“My . Life” — J. Cole ft. 21 Savage & Morray

“Thot Sh**” — Megan Thee Stallion

Best Melodic Rap Performance

“Pride. Is. The. Devil” — J. Cole ft. Lil Baby

“Need To Know” — Doja Cat

“Industry Baby” — Lil Nas X ft. Jack Harlow

“Wusyaname” — Tyler, The Creator ft. YoungBoy Never Broke Again & Ty Dollar $ign

“Hurricane” — Kanye West ft. The Weeknd & Lil Baby

Best Rap Album

“The Off-Season” — J. Cole

“Certified Lover Boy” — Drake

“King’s Disease II” — Nas

“Call Me If You Get Lost” — Tyler, the Creator

“Donda” — Kanye West

Best Rap Song

“Bath Salts” — Shawn Carter, Kasseem Dean, Michael Forno, Nasir Jones and Earl Simmons, songwriters (DMX featuring Jay-Z and Nas)

“Best Friend” — Amala Zandelie Dlamini, Lukasz Gottwald, Randall Avery Hammers, Diamonté Harper, Asia Smith, Theron Thomas and Rocco Valdes, songwriters (Saweetie featuring Doja Cat)

“Family Ties” — Roshwita Larisha Bacha, Hykeem Carter, Tobias Dekker, Colin Franken, Jasper Harris, Kendrick Lamar, Ronald Latour and Dominik Patrzek, songwriters (Baby Keem featuring Kendrick Lamar)

“Jail” — Dwayne Abernathy, Jr., Shawn Carter, Raul Cubina, Michael Dean, Charles M. Njapa, Sean Solymar, Brian Hugh Warner, Kanye West & Mark Williams, songwriters (Kanye West featuring Jay-Z)

“My Life” — Shéyaa Bin Abraham-Joseph & Jermaine Cole, songwriters (J. Cole featuring 21 Savage & Morray)

Best Country Solo Performance

“Forever After All” — Luke Combs

“Remember Her Name” — Mickey Guyton

“All I Do Is Drive” — Jason Isbell

“Camera Roll” — Kacey Musgraves

“You Should Probably Leave” — Chris Stapleton

Best Country Duo/Group Performance

“If I Didn’t Love You” — Jason Aldean and Carrie Underwood

“Younger Me” — Brothers Osborne

“Glad You Exist” — Dan + Shay

“Chasing After You” — Ryan Hurd and Maren Morris

“Drunk (And I Don’t Wanna Go Home)” — Elle King and Miranda Lambert

Best Country Album

“Skeletons” — Brothers Osborne

“Remember Her Name”— Mickey Guyton

“The Marfa Tapes” — Miranda Lambert, Jon Randall and Jack Ingram

“The Ballad of Dood & Juanita” — Sturgill Simpson

“Starting Over” — Chris Stapleton

Best Country Song

“Better Than We Found It,” Jessie Jo Dillon, Maren Morris, Jimmy Robbins and Laura Veltz, songwriters (Maren Morris)

“Camera Roll,” Ian Fitchuk, Kacey Musgraves and Daniel Tashian, songwriters (Kacey Musgraves)

“Cold,” Dave Cobb, J.T. Cure, Derek Mixon and Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)

“Country Again,” Zach Crowell, Ashley Gorley and Thomas Rhett, songwriters (Thomas Rhett)

“Fancy Like,” Cameron Bartolini, Walker Hayes, Josh Jenkins and Shane Stevens, songwriters (Walker Hayes)

“Remember Her Name,” Mickey Guyton, Blake Hubbard, Jarrod Ingram and Parker Welling, songwriters (Mickey Guyton)

Best New Age Album

“Brothers” — Will Ackerman, Jeff Oster and Tom Eaton

“Divine Tides” — Stewart Copeland and Ricky Kej

“Pangaea” — Wouter Kellerman and David Arkenstone

“Night + Day” — Opium Moon

“Pieces of Forever” — Laura Sullivan

Best Jazz Vocal Album

“Generations,” The Baylor Project

“Superblue,” Kurt Elling and Charlie Hunter

“Time Traveler,” Nnenna Freelon

“Flor,” Gretchen Parlato

“Songwrights Apothecary Lab,” Esperanza Spalding

Best Improvised Jazz Solo

“Sackodougou,” Christian Scott aTunde Adjuah, soloist

“Kick Those Feet,” Kenny Barron, soloist

“Bigger Than Us,” Jon Batiste, soloist

“Absence,” Terence Blanchard, soloist

“Humpty Dumpty (Set 2),” Chick Corea, soloist

Best Jazz Instrumental Album

“Jazz Selections: Music From and Inspired by Soul,” Jon Batiste

“Absence,” Terence Blanchard featuring the E Collective and the Turtle Island Quartet

“Skyline,” Ron Carter, Jack DeJohnette and Gonzalo Rubalcaba

“Akoustic Band Live,” Chick Corea, John Patitucci and Dave Weckl

“Side-Eye NYC (V1.IV),” Pat Metheny

Best Large Jazz Ensemble Album

“Live at Birdland!,” The Count Basie Orchestra directed by Scotty Barnhart

“Dear Love,” Jazzmeia Horn and her Noble Force

“For Jimmy, Wes AND Oliver,” Christian McBride Big Band

“Swirling,” Sun Ra Arkestra

“Jackets XL,” Yellowjackets + WDR Big Band

Best Latin Jazz Album

“Mirror Mirror,” Eliane Elias With Chick Corea and Chucho Valdés

“The South Bronx Story,” Carlos Henriquez

“Virtual Birdland,” Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra

“Transparency,” Dafnis Prieto Sextet

“El Arte Del Bolero,” Miguel Zenón and Luis Perdomo

Best Gospel Performance/Song

“Voice of God,” Dante Bowe featuring Steffany Gretzinger and Chandler Moore; Dante Bowe, Tywan Mack, Jeff Schneeweis and Mitch Wong, songwriters

“Joyful,” Dante Bowe; Dante Bowe and Ben Schofield, songwriters

“Help,” Anthony Brown & Group Therapy; Anthony Brown and Darryl Woodson, songwriters

“Never Lost,” CeCe Winans

“Wait on You,” Elevation Worship and Maverick City Music; Dante Bowe, Chris Brown, Steven Furtick, Tiffany Hudson, Brandon Lake and Chandler Moore, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

“We Win,” Kirk Franklin and Lil Baby; Kirk Franklin, Dominique Jones, Cynthia Nunn and Justin Smith, songwriters

“Hold Us Together (Hope Mix),” H.E.R. and Tauren Wells; Josiah Bassey, Dernst Emile and H.E.R., songwriters

“Man of Your Word,” Chandler Moore and KJ Scriven; Jonathan Jay, Nathan Jess and Chandler Moore, songwriters

“Believe For It,” CeCe Winans; Dwan Hill, Kyle Lee, CeCe Winans and Mitch Wong, songwriters

“Jireh,” Elevation Worship and Maverick City Music featuring Chandler Moore and Naomi Raine; Chris Brown, Steven Furtick, Chandler Moore and Naomi Raine, songwriters

Best Gospel Album

“Changing Your Story,” Jekalyn Carr

“Royalty: Live at the Ryman,” Tasha Cobbs Leonard

“Jubilee: Juneteenth Edition,” Maverick City Music

“Jonny X Mali: Live in LA,” Jonathan McReynolds and Mali Music

“Believe for It,” CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album

“No Stranger,” Natalie Grant

“Feels Like Home Vol. 2,” Israel and New Breed

“The Blessing (Live),” Kari Jobe

“Citizen of Heaven (Live),” Tauren Wells

“Old Church Basement,” Elevation Worship and Maverick City Music

Best Roots Gospel Album

“Alone With My Faith,” Harry Connick, Jr.

“That’s Gospel, Brother,” Gaither Vocal Band

“Keeping On,” Ernie Haase and Signature Sound

“Songs For the Times,” The Isaacs

“My Savior,” Carrie Underwood

Best Latin Pop or Urban Album

“Vértigo” — Pablo Alborán

“Mis Amores” — Paula Arenas

“Hecho a la Antigua” — Ricardo Arjona

“Mis Manos” — Camilo

“Mendó” — Alex Cuba

“Revelación” — Selena Gomez

Best Latin Rock or Alternative Album

“Deja,” Bomba Estéreo

“Mira Lo Que Me Hiciste Hacer (Deluxe Edition),” Diamante Eléctrico

“Origen,” Juanes

“Calambre,” Nathy Peluso

“El Madrileño,” C. Tangana

“Sonidos de Karmática Resonancia,” Zoé

Best Regional Mexican Music Album (including Tejano)

“Antología de la Musica Ranchera, Vol. 2,” Aida Cuevas

“A Mis 80’s,” Vicente Fernández

“Seis,” Mon Laferte

“Un Canto por México, Vol. II,” Natalia Lafourcade

“Ayayay! (Súper Deluxe),” Christian Nodal

Best Tropical Latin Album

“Salswing!,” Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta

“En Cuarentena,” El Gran Combo De Puerto Rico

“Sin Salsa No Hay Paraíso,” Aymée Nuviola

“Colegas,” Gilberto Santa Rosa

“Live in Peru,” Tony Succar

Best American Roots Performance

“Cry,” Jon Batiste

“Love and Regret,” Billy Strings

“I Wish I Knew How It Would Feel to Be Free,” The Blind Boys of Alabama and Béla Fleck

“Same Devil,” Brandy Clark featuring Brandi Carlile

“Nightflyer,” Allison Russell

Best American Roots Song

“Avalon,” Rhiannon Giddens, Justin Robinson and Francesco Turrisi, songwriters (Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi)

“Call Me a Fool,” Valerie June, songwriter (Valerie June featuring Carla Thomas)

“Cry,” Jon Batiste and Steve McEwan, songwriters (Jon Batiste)

“Diamond Studded Shoes,” Dan Auerbach, Natalie Hemby, Aaron Lee Tasjan and Yola, songwriters (Yola)

“Nightflyer,” Jeremy Lindsay and Allison Russell, songwriters (Allison Russell)

Best Americana Album

“Downhill From Everywhere,” Jackson Browne

“Leftover Feelings,” John Hiatt with the Jerry Douglas Band

“Native Sons,” Los Lobos

“Outside Child,” Allison Russell

“Stand For Myself,” Yola

Best Bluegrass Album

“Renewal,” Billy Strings

“My Bluegrass Heart,” Béla Fleck

“A Tribute To Bill Monroe,” The Infamous Stringdusters

“Cuttin’ Grass – Vol. 1 (Butcher Shoppe Sessions),” Sturgill Simpson

“Music Is What I See,” Rhonda Vincent

Best Traditional Blues Album

“100 Years of Blues,” Elvin Bishop and Charlie Musselwhite

“Traveler’s Blues,” Blues Traveler

“I Be Trying,” Cedric Burnside

“Be Ready When I Call You,” Guy Davis

“Take Me Back,” Kim Wilson

Best Contemporary Blues Album

“Delta Kream,” The Black Keys featuring Eric Deaton and Kenny Brown

“Royal Tea,” Joe Bonamassa

“Uncivil War,” Shemekia Copeland

“Fire It Up,” Steve Cropper

“662,” Christone “Kingfish” Ingram

Best Folk Album

“One Night Lonely [Live] ,” Mary Chapin Carpenter

“Long Violent History,” Tyler Childers

“Wednesday (Extended Edition),” Madison Cunningham

“They’re Calling Me Home,” Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi

“Blue Heron Suite,” Sarah Jarosz

Best Regional Roots Music Album

“Live in New Orleans!,” Sean Ardoin and Kreole Rock and Soul

“Bloodstains & Teardrops,” Big Chief Monk Boudreaux

“My People,” Cha Wa

“Corey Ledet Zydeco,” Corey Ledet Zydeco

“Kau Ka Pe’a,” Kalani Pe’a

Best Reggae Album

“Pamoja,” Etana

“Positive Vibration,” Gramps Morgan

“Live N Livin,” Sean Paul

“Royal,” Jesse Royal

“Beauty in the Silence,” Soja

“10,” Spice

Best Global Music Album

“Voice Of Bunbon, Vol. 1,” Rocky Dawuni

“East West Players Presents: Daniel Ho and Friends Live in Concert,” Daniel Ho and Friends

“Mother Nature,” Angelique Kidjo

“Legacy +,” Femi Kuti and Made Kuti

“Made In Lagos: Deluxe Edition,” Wizkid

Best Children’s Music Album

“Actívate,” 123 Andrés

“All One Tribe,” 1 Tribe Collective

“Black to the Future,” Pierce Freelon

“A Colorful World,” Falu

“Crayon Kids,” Lucky Diaz and the Family Jam Band

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

“Aftermath,” Levar Burton

“Carry On: Reflections for a New Generation From John Lewis,” Don Cheadle

“Catching Dreams: Live at Fort Knox Chicago,” J. Ivy

“8:46,” Dave Chappelle and Amir Sulaiman

“A Promised Land,” Barack Obama

Best Comedy Album

“The Comedy Vaccine,” Lavell Crawford

“Evolution,” Chelsea Handler

“Sincerely Louis C.K.,” Louis C.K.

“Thanks For Risking Your Life,” Lewis Black

“The Greatest Average American,” Nate Bargatze

“Zero ___ Given,” Kevin Hart

Best Musical Theater Album

“Andrew Lloyd Webber’s Cinderella,” Andrew Lloyd Webber, Nick Lloyd Webber and Greg Wells, producers; Andrew Lloyd Webber and David Zippel, composers/lyricists (Original Album Cast)

“Burt Bacharach and Steven Sater’s Some Lovers,” Burt Bacharach, Michael Croiter, Ben Hartman and Steven Sater, Producers; Burt Bacharach, composer; Steven Sater, lyricist (World Premiere Cast)

“Girl From The North Country,” Simon Hale, Conor Mcpherson and Dean Sharenow, Producers (Bob Dylan, composer and lyricist) (Original Broadway Cast)

“Les Misérables: The Staged Concert (The Sensational 2020 Live Recording),” Cameron Mackintosh, Lee Mccutcheon and Stephenmetcalfe, producers (Claude-Michel Schönberg, composer; Alain Boublil, John Caird, Herbert Kretzmer, Jean-Marc Natel and Trevor Nunn, lyricists) (The 2020 Les Misérables Staged Concert Company)

“Stephen Schwartz’s Snapshots,” Daniel C. Levine, Michael J Moritz Jr, Bryan Perri and Stephen Schwartz, producers (Stephen Schwartz, composer and lyricist) (World Premiere Cast)

“The Unofficial Bridgerton Musical,” Emily Bear, producer; Abigail Barlow and Emily Bear, composers/lyricists (Barlow & Bear)

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

“Cruella,” (Various Artists)

“Dear Evan Hansen,” (Various Artists)

“In The Heights,” (Various Artists)

“One Night In Miami…,” (Various Artists)

“Respect,” Jennifer Hudson

“Schmigadoon! Episode 1,” (Various Artists)

“The United States vs. Billie Holiday,” Andra Day

Best Score Soundtrack for Visual Media

“Bridgerton,” Kris Bowers, composer

“Dune,” Hans Zimmer, composer

“The Mandalorian: Season 2 – Vol. 2 (Chapters 13-16),” Ludwig Göransson, composer

“The Queen’s Gambit,” Carlos Rafael Rivera, composer

“Soul,” Jon Batiste, Trent Reznor and Atticus Ross, composers

Best Song Written for Visual Media

“Agatha All Along [From Wandavision: Episode 7] ,” Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez, songwriters (Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez featuring Kathryn Hahn, Eric Bradley, Greg Whipple, Jasper Randall and Gerald White)

“All Eyes On Me [From Inside] ,” Bo Burnham, songwriter (Bo Burnham)

“All I Know So Far [From Pink: All I Know So Far] ,” Alecia Moore, Benj Pasek and Justin Paul, songwriters (Pink)

“Fight For You [From Judas and the Black Messiah] ,” Dernst Emile Ii, H.E.R. and Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)

“Here I Am (Singing My Way Home) [From Respect] ,” Jamie Hartman, Jennifer Hudson and Carole King, songwriters (Jennifer Hudson)

“Speak Now [From One Night in Miami…] ,” Sam Ashworth and Leslie Odom, Jr., Songwriters (Leslie Odom, Jr.)

Best Instrumental Composition

“Beautiful is Black,” Brandee Younger, composer (Brandee Younger)

“Cat and Mouse,” Tom Nazziola, composer (Tom Nazziola)

“Concerto for Orchestra: Finale,” Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza and Czech National Symphony Orchestra featuring Antonio Sánchez and Derrick Hodge)

“Dreaming In Lions: Dreaming In Lions,” Arturo O’farrill, composer (Arturo O’farrill and the Afro Latin Jazz Ensemble)

“Eberhard,” Lyle Mays, composer (Lyle Mays)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

“Chopsticks,” Bill O’Connell, arranger (Richard Baratta)

“For The Love Of A Princess (From ‘Braveheart’),” Robin Smith, Arranger (Hauser, London Symphony Orchestra and Robin Smith)

“Infinite Love,” Emile Mosseri, Arranger (Emile Mosseri)

“Meta Knight’s Revenge (From ‘Kirby Superstar’),” Charlie Rosen and Jake Silverman, arrangers (The 8-Bit Big Band featuring Button Masher)

“The Struggle Within,” Gabriela Quintero and Rodrigo Sanchez, arrangers (Rodrigo Y Gabriela)

Best Arrangement, Instruments and Vocals

“The Bottom Line,” Ólafur Arnalds, Arranger (Ólafur Arnalds and Josin)

“A Change is Gonna Come,” Tehillah Alphonso, Arranger (Tonality and Alexander Lloyd Blake)

“The Christmas Song (Chestnuts Roasting on an Open Fire),” Jacob Collier, Arranger (Jacob Collier)

“Eleanor Rigby,” Cody Fry, Arranger (Cody Fry)

“To The Edge Of Longing (Edit Version),” Vince Mendoza, Arranger (Vince Mendoza, Czech National Symphony Orchestra and Julia Bullock)

Best Recording Package

“American Jackpot / American Girls,” Sarah Dodds and Shauna Dodds, Art Directors (Reckless Kelly)

“Carnage,” Nick Cave and Tom Hingston, Art Directors (Nick Cave and Warren Ellis)

“Pakelang,” Li Jheng Han and Yu, Wei, Art Directors (2nd Generation Falangao Singing Group and the Chairman Crossover Big Band)

“Serpentine Prison,” Dayle Doyle, Art Director (Matt Berninger)

“Zeta,” Xiao Qing Yang, Art Director (Soul Of Ears)

Best Boxed or Special Limited Edition Package

“All Things Must Pass: 50th Anniversary Edition,” Darren Evans, Dhani Harrison and Olivia Harrison, art directors (George Harrison)

“Color Theory,” Lordess Foudre and Christopher Leckie, art directors (Soccer Mommy)

“The Future Bites (Limited Edition Box Set),” Simon Moore, art director (Steven Wilson)

“77-81,” Dan Calderwood and Jon King, art directors (Gang of Four)

“Swimming in Circles,” Ramón Coronado and Marshall Rake, art directors (Mac Miller)

Best Album Notes

“Beethoven: The Last Three Sonatas,” Ann-Katrin Zimmermann, album notes writer (Sunwook Kim)

“The Complete Louis Armstrong Columbia and RCA Victor Studio Sessions 1946-1966,” Ricky Riccardi, album notes writer (Louis Armstrong)

“Creation Never Sleeps, Creation Never Dies: The Willie Dunn Anthology,” Kevin Howes, album notes writer (Willie Dunn)

“Etching the Voice: Emile Berliner and the First Commercial Gramophone Discs, 1889-1895,” David Giovannoni, Richard Martin and Stephan Puille, album notes writers (Various Artists)

“The King of Gospel Music: The Life and Music of Reverend James Cleveland,” Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)

Best Historical Album

“Beyond the Music: Her Complete RCA Victor Recordings,” Robert Russ, compilation producer; Nancy Conforti, Andreas K. Meyer and Jennifer Nulsen, mastering engineers (Marian Anderson)

“Etching the Voice: Emile Berliner and the First Commercial Gramophone Discs, 1889-1895,” Meagan Hennessey and Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Various Artists)

“Excavated Shellac: An Alternate History of the World’s Music,” April Ledbetter, Steven Lance Ledbetter and Jonathan Ward, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

“Joni Mitchell Archives, Vol. 1: The Early Years (1963-1967),” Patrick Milligan and Joni Mitchell, compilation producers; Bernie Grundman, mastering engineer (Joni Mitchell)

“Sign O’ the Times (Super Deluxe Edition),” Trevor Guy, Michael Howe and Kirk Johnson, compilation producers; Bernie Grundman, mastering engineer (Prince)

Best Engineered Album, Non-Classical

“Cinema” — Josh Conway, Marvin Figueroa, Josh Gudwin, Neal H Pogue and Ethan Shumaker, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (The Marías)

“Dawn” — Thomas Brenneck, Zach Brown, Elton “L10MixedIt” Chueng, Riccardo Damian, Tom Elmhirst, Jens Jungkurth, Todd Monfalcone, John Rooney and Smino, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Yebba)

“Hey What” — BJ Burton, engineer; BJ Burton, mastering engineer (Low)

“Love for Sale” — Dae Bennett, Josh Coleman and Billy Cumella, engineers; Greg Calbi and Steve Fallone, mastering engineers (Tony Bennett and Lady Gaga)

Producer of the Year, Non-Classical

Jack Antonoff

Rogét Chahayed

Mike Elizondo

Hit-Boy

Ricky Reed

Best Remixed Recording

“Back to Life” — (Booker T Kings of Soul Satta Dub); Booker T, remixer (Soul II Soul)

“Born for Greatness” — (Cymek Remix); Spencer Bastin, remixer (Papa Roach); track from: “Greatest Hits Vol. 2 The Better Noise Years”

“Constant Craving” — (Fashionably Late Remix); Tracy Young, remixer (K.D. Lang)

“Inside Out” — (3SCAPE DRM REMIX); 3SCAPE DRM, remixer (Zedd and Griff)

“Met Him Last Night — (Dave Audé Remix); Dave Audé, remixer (Demi Lovato and Ariana Grande)

“Passenger” — (Mike Shinoda Remix); Mike Shinoda, remixer (Deftones); track from: “White Pony” (20th Anniversary Deluxe Edition)

“Talks” — (Mura Masa Remix); Alexander Crossan, remixer (PVA)

Best Immersive Audio Album (63rd GRAMMY)

“Bolstad: Tomba Sonora” — Morten Lindberg, immersive mix engineer; Morten Lindberg, immersive mastering engineer; Morten Lindberg, immersive producer (Stemmeklang)

“Dear Future Self (Dolby Atmos Mixes)” — Fritz Hilpert, immersive mix engineer; Jason Banks, Fritz Hilpert and David Ziegler, immersive mastering engineers; Tom Ammerman, Arno Kammermeier and Walter Merziger, immersive producers (Booka Shade)

“Fryd” — Morten Lindberg, immersive mix engineer; Morten Lindberg, immersive mastering engineer; Morten Lindberg, immersive producer (Tove Ramlo-Ystad and Cantus)

“Mutt Slang Ii – A Wake of Sorrows Engulfed in Rage” — Elliot Scheiner, immersive mix engineer; Darcy Proper, immersive mastering engineer; Alain Mallet and Elliot Scheiner, immersive producers (Alain Mallet)

“Soundtrack of the American Soldier” — Leslie Ann Jones, immersive mix engineer; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Dan Merceruio, immersive producer (Jim R. Keene and the United States Army Field Band)

Best Immersive Audio Album

“Alicia” — George Massenburg and Eric Schilling, immersive mix engineers; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Ann Mincieli, immersive producer (Alicia Keys)

“Clique” — Jim Anderson and Ulrike Schwarz, immersive mix engineers; Bob Ludwig, immersive mastering engineer; Jim Anderson, immersive producer (Patricia Barber)

“Fine Line” — Greg Penny, immersive mix engineer; Greg Penny, immersive mastering engineer; Greg Penny, immersive producer (Harry Styles)

“The Future Bites” — Jake Fields and Steven Wilson, immersive mix engineers; Bob Ludwig, immersive mastering engineer; Steven Wilson, immersive producer (Steven Wilson)

“Stille Grender” — Morten Lindberg, immersive mix engineer; Morten Lindberg, immersive mastering engineer; Morten Lindberg, immersive producer (Anne Karin Sundal-Ask and Det Norske Jentekor)

Best Engineered Album, Classical

“Archetypes” — Jonathan Lackey, Bill Maylone and Dan Nichols, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (Sérgio Assad, Clarice Assad and Third Coast Percussion)

“Beethoven: Cello Sonatas – Hope Amid Tears” — Richard King, engineer (Yo-Yo Ma and Emanuel Ax)

“Beethoven: Symphony No. 9” — Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck, Mendelssohn Choir of Pittsburgh and Pittsburgh Symphony Orchestra)

“Chanticleer Sings Christmas” — Leslie Ann Jones, engineer (Chanticleer)

“Mahler: Symphony No. 8, ‘Symphony Of A Thousand’” — Alexander Lipay and Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay and Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel, Fernando Malvar-Ruiz, Luke McEndarfer, Robert Istad, Grant Gershon, Los Angeles Children’s Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children’s Chorus, Pacific Chorale and Los Angeles Philharmonic)

Producer of the Year, Classical

Blanton Alspaugh

Steven Epstein

David Frost

Elaine Martone

Judith Sherman

Best Orchestral Performance

 

Best Opera Recording

 

Best Choral Performance

 

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

 

Best Classical Instrumental Solo

 

Best Classical Solo Vocal Album

 

Best Classical Compendium

 

Best Contemporary Classical Composition

 

Best Music Video

 

Best Music Film

 

Best Global Music Performance (Global Music Field)

 

Best Música Urbana Album (Latin Music Field)

“Afrodisíaco,” Rauw Alejandro

“El Último Tour Del Mundo,” Bad Bunny

“Jose,” J Balvin

“KG0516,” KAROL G

“Sin Miedo (Del Amor y Otros Demonios),” Kali Uchis

17 Views

Upload Your Song here



CONTACT US HERE

Want to Upload your songs on starmp3loaded – Click Here
Join Our
Music Promotion ClicK Herestzblog-bg

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*